Z wizytą w Teatrze Maska w Rzeszowie
W miniony poniedziałek uczniowie klas 2PT i 3PT odwiedzili Teatr Maska w Rzeszowie i obejrzeli spektakl pt. „Ostatni sen Eugenii” w reż. Doroty Abbe. Widowisko na deskach rzeszowskiego teatru zostało wystawione w ramach 14. Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2024 przez Fundację GRA/NICE.
„Ostatni sen Eugenii" (Eugenias letzter Traum) to opowieść o Eugenii Pol vel Genowefy - wachmance obozu na ul. Przemysłowej w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt), który funkcjonował od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku na terenie łódzkiego getta.
Główną osią spektaklu jest historia tytułowej Eugenii, której dwoista natura, totalne wyparcie się swoich zbrodni oraz jej wersja zdarzeń w konfrontacji ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań. Spektakl finansowany m.in. ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdaje się być ważnym głosem zadającym historii pytania o jej związki z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary.
Po spektaklu uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych, w trakcie których spotkali się z kostiumolożką. Podczas zajęć mieli okazję zapoznać się ze specyfiką jej pracy, zgłębili wiedzę na temat procesu powstania lalek teatralnych. Krok po kroku dowiedzieli się jak od zrodzonego pomysłu, dochodzi się „wytworzenia” kolejnych pacynek, marionetek, lalek cieniowych, jawajek, burnaku, tintamaresek, lalek hybrydowych, aż po pyskówki. Każdy z uczestników miał również okazję wcielić się w aktora i odegrać swoją rolęJ Na koniec spotkania odwiedzili „PRACOWNIĘ DŻEPETTA”, gdzie emerytowane lalki i kostiumy, puszą się okazale czekając na kolejne edycje swoich spektakli, zachwycają różnorodnością i cieszą oczy odwiedzających.
Agnieszka Skarbek
Konrad Widota