Nasz Patron
Patronem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego jest II Czechosłowacka Brygada Spadochronowa, której historia została wpisana w dzieje Nowosielec, wrześniowy bój 1944 r. „Aleją Śmierci”, i symbol szacunku dla tych, którzy oddali swoje życie na obcej ziemi.
Kiedy po latach gen. Juraj Pivoluska – w 1944 r. dowódca 2 kompanii 1 batalionu – wraca do Nowosielec i widzi zadbaną mogiłę, na której stoi krzyż i rosną kwiaty, mówi do Kazimierza Pomykały ówczesnego Dyrektora Szkoły: „Nigdy Panu tego nie zapomnę. Ja tutaj powinienem leżeć z nimi.” Wówczas historia symbolicznie zatacza koło, a pamięć o zwykłych żołnierzach i „słowackich chłopcach” jak ich nazywali mieszkańcy Nowosielec, pokazuje wartość naszego człowieczeństwa.
W książce Andrzeja Olejki „Słowackie epizody z polskiego Podkarpacia” Wydawnictwo BUKSS, Dębica 2004 [s. 215] tak została opisana pierwsza wizyta gen. Juraja Pivoluski wg relacji Kazimierza Pomykały Dyrektora Szkoły w latach 1965 – 1990. - Nigdy Panu tego nie zapomnę. Ja tutaj powinienem leżeć z nimi! Jeszcze chwilę postaliśmy w milczeniu, myślę, że się modlił, po czym po chwili dołączyliśmy do reszty grupy.
|
Formowanie Brygady rozpoczęło się 19 stycznia 1944 r., a pierwszy rozkaz został wydany 19 stycznia 1944 r. w Jefremowie. Jednostka liczyła 2807 żołnierzy, a jej dowódcą został ppłk. Vladimir Prikryl. Według składu narodowościowego – po zakończeniu szkolenia – 70% stanowili Słowacy, 15% Ukraińcy (Rusini Zakarpaccy) i 14% Czesi, a tylko 1% obywatele innych narodowości; średnia wieku żołnierzy wynosiła 23 lata.
Szkolenie w Jefremowie, które przeszli żołnierze było wyjątkowo trudne i obejmowało wszystkich łącznie ze sztabem Brygady. 12 godzin dziennie odbywały się ćwiczenia spadochronowe i strzeleckie, a po kursie teoretycznym praktyczne skoki z balonów i z samolotów transportowych Li-2 wykonywane w dzień i w nocy. W pierwszym etapie szkolenia spadochronowego żołnierze wykonali 7675 skoków. Ćwiczono pomimo mrozu i zamieci śnieżnych współdziałanie poszczególnych kompanii i baterii artylerii. W końcu kwietnia 1944 r. żołnierze złożyli egzamin. W ćwiczeniach użyto ostrej amunicji, a desant „na tyły wroga” przy wietrze 9 m/s wykonała wzmocniona 2 kompania 2 batalionu spadochronowego, dowodzona przez por. Schwarza i npor. Čaplovica w czasie 17 min. niszcząc „wrogie lotnisko i składy paliwa”. W okresie szkolenia w Jefremowie żołnierze II Czechosłowackiej Brygady Powietrzno-Desantowej wykonali 16500 skoków spadochronowych, w tym 5884 z pokładów samolotów transportowych Li-2.