Aktualności Wyjazd do Instytutu Zootechniki w Odrzechowej

Wyjazd do Instytutu Zootechniki w Odrzechowej

  • 01 października 2024 07:13

We wrześniu grupa technik weterynarii odwiedziła Instytut Zootechniki w Odrzechowej. Podczas zajęć praktycznych w terenie młodzież przygotowała kozy Karpackie do przeglądu.

Uczniowie wzięli udział w przygotowaniu kóz do przeglądu i oceny która ma na celu : stabilizację i zachowanie unikalnego genotypu kozy karpackiej, która jest rasą rodzimą, wytworzoną w naszym kraju, powiększenie istniejącej populacji, zachowanie zmienności genetycznej.

Podczas zajęć uczniowie nie tylko poznali cechy charakterystyczne chowu i hodowli kozy karpackiej, ale także przeanalizowali pokrój kozy. 

Zwrócili uwagę na ocenę pokroju oraz mleczności kozy karpackiej.

Dodatkowo zostało przeanalizowane całe stado pod kątem genetyki. Sprawdziliśmy czy pojawiły się w stadzie bliźnięta , a nawet trojaczki i jaki był ich dalszy los.

Pani Oliwia opowiedziała o losach koźląt odrzuconych lub takich ,które stracą swoją matkę. Poznaliśmy rolę kozy mamki.

Uczniowie po zapoznaniu się z obecnym stanem stada oraz wykonaniu kilku zadań dydaktycznych mieli czas na beztroskie poprzytulanie skorych do głaskania młodych kózek i koziołków.

Następnie uczniowie zajęli się bydłem. Przeanalizowali zasoby bydła simentalskiego w IŻ w Odrzechowej. Zajęcia odbywały się zarówno na terenie hali udojowej, obory krów mlecznych oraz opasów.

Zostały przeanalizowane profile produkcji bydła na terenie IZ w Odrzechowej.

Uczniowie poznali pasze którymi są żywione krowy i opasy w IZ.

Dodatkowo odbyły się zajęcia związane z żywieniem bydła mlecznego i tworzenia dawki TMR.

Uczniowie mieli okazje wziąć udział w nowoczesnych badaniach paszy TMR wykorzystywanej w IZ w Odrzechowej najnowszym modelem NIRS™ DS3. Bezpośredni pomiar próbek pasz i surowców paszowych w postaci zmielonej lub niezmielonej możliwy do wykonania w czasie około 1 minuty daje możliwość pomiaru wielu parametrów.

Uczniowie przeanalizowali następujące parametry w TMR w Odrzechowej: tłuszcz, białko, wilgotność, popiół, skrobia i włókno surowe. Dodatkowo dowiedzieli się o możliwości opracowania zaawansowanych modeli analitycznych dla parametrów takich, jak aminokwasy, NDF, ADF i inne.

Po zakończonej analizie paszy cała grupa wróciła zadowolona do szkoły.

Paulina Pankowska