Aktualności WYJAZD DO INSTYTUTU W ODRZECHOWEJ

WYJAZD DO INSTYTUTU W ODRZECHOWEJ

• 11 marca 2024 18:44

Uczniowie naszej szkoły z klasy 1FTL uczestniczyli w wyjeździe dydaktycznym do IZ w Odrzechowej. Kierunki Technik Rolnik jak i Technik Weterynarii uczestniczyły w zajęciach praktycznych w swoim zawodzie.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazje zapoznać się z gatunkami takimi jak: konie, bydło oraz kozy 🐴🐄🐑. Odwiedziliśmy także biogazownię 💚. Nasze zajęcia praktyczne zaczęliśmy od zwiedzenia Instytutu. Najpierw odwiedziliśmy bydło mleczne rasy Simental i zapoznaliśmy się z utrzymaniem zwierząt w oborze wolnostanowiskowej.

Obserwowaliśmy/ocenialiśmy także krowy pod kątem pokroju oraz ułożenia wymienia. Mogliśmy obserwować jak są utrzymywane zwierzęta, jak jest zadawana pasza czy w jaki sposób są znakowane. Odwiedziliśmy różne grupy technologiczne: krowy mleczne, jałówki oraz byczki opasowe. Odwiedziliśmy także halę udojową typu rybia ość. Następnie przeszliśmy do koziarni gdzie utrzymywane są Kozy Karpackie. Tam zapoznaliśmy się odrobinę z genetyka i prześledziliśmy pochodzenie młodych koźląt.

Ze względu na fakt, że zwierzęta były na pastwisku grupa rolników zagoniła zwierzęta do koziarni z czym poradziła sobie wyjątkowo sprawnie i szybko. Mogliśmy obserwować jak zwierzęta wchodzą w swoim porządku stadnym. Każdy z uczniów objął obserwacją jednego boksu i mogliśmy kozy poprzytulać i nakarmić. Zdecydowanie był to najbardziej wyczekiwany moment całych zajęć! Było to najfajniejszą częścią całego wyjazdu i wcale nie chcieliśmy tego etapu kończyć.

Po wypuszczeniu kóz z młodymi na pastwisko odwiedziliśmy jeszcze capy, ale tam wchodziliśmy uzbrojeni w zatkane nosy 😉 jednak odnaleźliśmy ojców naszych koźląt 🥰 . Odwiedziliśmy także byczki opasowe w różnym wieku i do tych starszych podchodziliśmy już z dystansem ze względu na ich duża wagę. Konie Huculskie były wypuszczone na pastwisko, jednak wędrując do biogazowni mieliśmy okazję je oczywiście wygłaskać.

Przy okazji popatrzyliśmy na ich umaszczenie i próbowaliśmy swych sił w opisywaniu graficznym koni. Najłatwiej było nam zaobserwować gwiazdki lub łysiny😊. Biogazownia tez była nowym wyzwaniem. Pracownik biogazowni zabrał nas na jej dach i mogliśmy zajrzeć do zbiorników przez specjalne otwory oraz zobaczyć cała Odrzechową z wysokości. Odwiedziliśmy także maszynownię i zapoznali z całym procesem tworzenia biogazu 💚.

Zajęcia były bardzo udane i przybliżyły uczniom ich przyszłą pracę oraz dołożyły kolejną cegiełkę wiedzy do egzaminów zawodowych 💪☺.