Aktualności Wycieczka kl. 2BTR na Podlasie i do Wilna

Wycieczka kl. 2BTR na Podlasie i do Wilna

• 12 czerwca 2022 13:21

W dniach 7 – 9 czerwca 2022 roku klasa 2 BTR miała okazję poznać piękno Podlasia oraz stolicy Litwy – Wilna. Miejscem noclegów grupy był internat ZS CKR im. Wincentego Witosa w Suwałkach. We wtorek (07/06) uczniowie zwiedzali Białystok, ze szczególnym uwzględnieniem rezydencji Branickich. Ogromne wrażenie na zwiedzających wywarło Muzeum Pamięci Sybiru, poświęcone polskim zesłańcom. Natomiast środa (08/06) była pomyślana jako wędrówka po Wilnie śladami polskich romantyków. W ten sposób społeczność ZSCKR Nowosielce uczestniczyła w obchodach Roku Polskiego Romantyzmu. Dwieście lat temu w Wilnie ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zawarte w pierwszym tomie „Poezji” wyznaczyły początek polskiego romantyzmu. Pierwszy tom poezji Mickiewicza ukazał się w drugiej połowie czerwca 1822 r. w wileńskiej oficynie Józefa Zawadzkiego. Uczniowie kl. 2BTR mieli okazję znaleźć się w miejscu drukarni Zawadzkiego, a także  zwiedzili mieszkanie Adama Mickiewicza. Spacer ulicami Wilna uświadomił wszystkim, jak ścisłe są związki Litwy z Polską. Oczywiście punktem obowiązkowym wycieczki była wizyta na cmentarzu na Rossie, gdzie młodzież złożyła hołd Józefowi Piłsudskiemu przy Grobie Matki i Serca Syna. Ostatni dzień wycieczki to pobyt w Suwałkach. O godz.08.00 uczniowie 2 BTR z Nowosielec spotkali się z kolegami z 2 BT z Suwałk. W trakcie spotkania w auli ZSCKR w Suwałkach uczniowie w formie prezentacji multimedialnych  pokazali swoje szkoły. W spotkaniu uczestniczyła Pani Dyrektor  ZSCKR Suwałki – Jolanta Nikścin oraz Pani Wychowawczyni klasy 2 BT – Sylwia Ostrowska. Na zakończenie pobytu w Suwałkach uczniowie zwiedzili centrum miasta.

Uczniowie klasy 2BTR wraz z wychowawcą i rodzicami  dziękują Pani Dyrektor  ZSCKR Suwałki – Jolancie Nikścin za bardzo serdeczne i gościnne przyjęcie naszej grupy w Suwałkach.

Robert Piechocki