Wycieczka do Wrocławia klas 4 LTP, 3LT, 5 PTR
Uczniowie klasy 4 LTP, 3LT, 5 PTR- technikum weterynarii, żywienia i usług gastronomicznych oraz trzy osobowa delegacja klasy 4 FTH - architektury krajobrazu w dniach 10 -11.10.2023r. wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia, zwanego miastem stu mostów rozciągających się nad rzeką Odra, drugą co do długości rzeką w Polsce.
Spacer przez miasto z przewodnikiem pozwolił młodzieży zapoznać się z ważnymi zabytkami Wrocławia: Pręgierzem, Ratuszem, Sukiennicami.
Uczniowie mieli również okazję przejść przez Ostrów Tumski-najstarszą część Wrocławia. Otoczony wodami Odry dawny gród, który dał początek miastu, mieści wspaniałe zabytki architektoniczne. Spacerując po Rynku Głównym nie sposób było nie skupić swojej uwagi na pięknych zabytkowych kamienicach otaczających go z każdej stron.
A wszystkiemu przyglądały się i towarzyszyły nam wrocławskie krasnale!
W muzeum Panoramy Racławickiej uczniowie podziwiali malarstwo J. Kossaka i poznali historię bitwy pod Racławicami.
Najpierw ciemnym tunelem ruszyliśmy do głównej sali, w której znajdował się obraz – słynny relikt XIX- wiecznej kultury narodowej. Oczom naszym ukazało się niezwykłe dzieło stworzone przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Wyjątkowość tego miejsca polega na tym, że obraz zajmuje całą powierzchnię ścian. Przed płótnem leżą przedmioty idealnie dopasowane do obrazu. Stojąc na środku, miało się wrażenie uczestnictwa w tej bitwie. Niezwykłe uzupełnienie wrażeń stanowił dźwięk. Obejrzeliśmy tam również makietę, która przedstawiała położenia wojsk polskich i rosyjskich podczas bitwy pod Racławicami.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Afrykarium.
Wszyscy byliśmy pod wrażeniem ogromnych akwariów i egzotycznych zwierząt, które mogliśmy tam zobaczyć. Zwiedzając obiekt znajdujący się na terenie ZOO mieliśmy okazję poznać wodny świat Afryki oraz żyjące tam zwierzęta. Największe wrażenie zrobiły na nas pływające nad głowami rekiny oraz płaszczki. Niesamowitym przeżyciem było także zobaczenie pingwinów oraz ogromnych hipopotamów.
Pełni wrażeń udaliśmy się na zwiedzanie Hali 100 – lecia, zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku.
W drodze powrotnej przy sprzyjającej pogodzie pojechaliśmy do Chorzowa na seans w Planetarium. Śląski Park Nauki jest jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego. Powstało na najwyższym wzniesieniu - tzw. Górze Parkowej (320 m n.p.m.)
Na specjalnym ekranie pod kopułą, obejrzeliśmy seans prezentujący różne zjawiska astronomiczne.
Wycieczka przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.