Aktualności „Wiśniowy sad” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Wiśniowy sad” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

• 21 maja 2022 17:45

W piątek, 20.05. br. uczniowie klasy 2BTR, 3L4H i 3F4P  mieli okazję odwiedzić Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i obejrzeć dzieło Antoniego Czechowa pt.”Wiśniowy sad”. Była to ostatnia sztuka napisana przez Czechowa, w 1903 roku. Historia utraty majątku przez Raniewską to temat bardzo aktualny w czasach, kiedy powstał utwór i właśnie na tym temacie opiera się główny wątek dramatu. Szlachta i bogate ziemiaństwo zaczęło być wypierane przez ludzi z niższych warstw społecznych, za to przedsiębiorczych. Czechow ujmuje to na zasadzie opozycji – starych, zaśniedziałych przyzwyczajeń bogaczy do działania ludzi potrafiących wykazać się elastycznością, dzięki czemu osiągają zamierzone cele. Reżyser spektaklu – Andro Enukidze, z pochodzenia Gruzin, powiedział, że „Wiśniowy sad” to komedia o tragedii ludzi, którzy zbłądzili pomiędzy tym, jak należy postępować a tym, jakie postępowanie jest błędne, a nawet niedopuszczalne. Komedia o tragedii ludzi, którym nie udało się wypełnić ważnego obowiązku właśnie dlatego, że ten obowiązek był dla nich święty. Jest to wreszcie utwór o tym, jak komiczne poczucie obowiązku przekształca się w fatum, coś mrożącego krew w żyłach w taki sposób, że podjęcie trzeźwej decyzji staje się niemożliwe. Spektakl otrzymał NAGRODĘ SPECJALNĄ 07. Festiwalu Nowego Teatru – 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych w Rzeszowie, przyznaną przez Grono Dziennikarskie, za wybitne role indywidualne i wysoką jakość kreacji zbiorowej dla Zespołu aktorskiego w składzie: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Dagny Mikoś, Karol Kadłubiec, Marek Kępiński, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek.

Autorem zdjęć ze spektaklu jest  Monika Stolarska (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).

Robert Piechocki