Praktyki w Irlandii – projekt Erasmus+

• 07 lipca 2019 00:00
W tym roku czas wakacji w ZS CKR w Nowosielcach wiąże się z realizacją projektu Erasmus+,  nr  2018-1-PL01-KA102-049148 , pod nazwą Jesteśmy aktywni - irlandzkie praktyki uczniów ZS CKR w Nowosielcach drogą do kariery zawodowej. 29 czerwca z Irlandii wróciła pierwsza grupa praktykantów ( 20 osób), a już wkrótce do Sligo wyjedzie II grupa ( 20 osób) oraz dodatkowo III grupa uda się do Drezna ( 10 osób).
Celem projektu jest nabycie umiejętności wdrożenia i wykorzystania zdobytej w szkole wiedzy teoretycznej w strukturze europejskiego rynku pracy w zawodach technik weterynarii, technik mechanizacji rolnictwa  oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.  Projekt jest skierowany  do uczniów zainteresowanych udziałem w mobilności. Należy zaznaczyć, że udział  projekcie jest doskonałym narzędziem do nabycia  wiedzy i umiejętności praktycznych,  podniesienia kompetencji z języka angielskiego jak i rozwoju osobowego - wypracowania przez uczniów postaw aktywizujących, a w konsekwencji zwiększenie ich szans na zatrudnienie czy rozwój. Pierwsza grupa praktykantów liczyła 20 uczestników i 2 opiekunów. Nabór  przeprowadzono  na podstawie  jasno określonych kryteriów. Po zakwalifikowaniu grupy uczestników rozpoczęło się ich przygotowanie do udziału w projekcie, poprzez udział min. w kursie z języka angielskiego zawodowego z elementami kultury irlandzkiej , warsztatach psychologiczno –pedagogicznych. Staż trwał cztery tygodnie i miał miejsce  w Sligo ( Irlandia). Nasz partner - Your International Training zapewnił dla uczniów staże w lokalnych firmach. W rezultacie uczestnicy zdobyli certyfikaty Europass Mobility , zaświadczenie  od partnera o odbytym stażu oraz referencje. Oprócz stażu w wymiarze 6 godzin dziennie (120 godzin ogółem), partner zobowiązał się do przeprowadzenia w ramach komponentu kulturowego wycieczek, min.do Galway oraz Donegal wraz z klifami Slieve League, oraz zajęć z kultury irlandzkiej.  Dla zwiększenia kompetencji językowej uczniów byli oni zakwaterowani u rodzin irlandzkich.