Aktualności Oliwia Łuszcz i Gabriel Oleksów w gronie lauratów konkursu „Czcigodni Patroni A.D.2023”

• 13 czerwca 2023 16:49

Oliwia Łuszcz (2 BBA- obecnie 1 PT) i Gabriel Oleksów (2 BBA) uczniowie ZSCKRw Nowosielcach wzięli udział w zorganizowanym przez MRiRW konkursie „Czcigodni Patroni A.D.2023”. Ich zadaniem było napisanie, wygłoszenie i zarejestrowanie w formie audiowizualnej 3-minutowej laudacji na rzecz jednej sprośród grona osób, które – zgodnie z uchwałami Sejmu i Senatu RP – patronują rokowi 2023.

Głównym celem konkursu, jego III edycji, było wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez zachęcanie do poznawania sylwetek wielkich Polaków oraz popularyzacja retoryki wśród uczniów resortowych szkół rolniczych.

Liczyły się umiejętności retoryczne: styl, jakość argumentacji, zrozumiałość i efektowność laudacji, poprawność merytoryczna i językowa zamieszczonych w laudacji informacji, wiedza i przemyślenia na temat wybranego bohatera – patrona roku 2023.

Spośród 45 prac, komisja konkursowa, dokonała oceny i nagrodziła 8 wystąpień. Tym wysokim wymaganiom sprostali uczniowie: Oliwia Łuszcz i Gabriel Oleksów, którzy pod opieką p. Krystyny Gagatko przygotowali mowę pochwalną na cześć Aleksandra Fredry i zajęli III miejsce.

Poniżej podajemy link do obejrzenia wygłoszonej laudacji, nagrywanej w pomieszczeniach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W chłodny, deszczowy poranek, 7 czerwca 2023r. uczniowie Oliwia Łuszcz i Gabriel Oleksów, opiekun Krystyna Gagatko, dyrektor ZSCKR w Nowosielcach Józef Gocko wyruszyli do siedziby MRiRW w Warszawie na uroczystą Galę rozdania nagród i podziękowań. Warszawa powitała delegację słoneczną i ciepłą aurą. Z rąk sekretarz stanu p. Anny Gembickiej nasi laureaci odebrali dyplomy i (każdy z nich) nagrodę pieniężną w wysokości 2 100 zł.

Oliwii i Gabrielowi gratulujemy sukcesu.

Wszystkim, którzy nas wspierali i służyli pomocą składamy serdeczne podziękowania.

Krystyna Gagatko

Więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/czcigodni-patroni-ad-2023