Aktualności Odpowiedzialność prawna nieletnich

Odpowiedzialność prawna nieletnich

• 19 października 2023 08:06

to temat spotkania, które miało miejsce 17 Października 2023 r. w naszej szkole. Spotkanie prowadziła asp. Sztab. Izabela Rowińska z Powiatowej Komendy Policji w Sanoku.

Celem spotkania było poinformowanie uczniów klas pierwszych technikum oraz szkoły branżowej (8 klas) o  rodzajach przemocy i agresji występujących w środowisku szkolnym oraz Internecie i ich konsekwencji prawnych.

Uczniowie dowiedzieli się, czym są  czyny karalne oraz jak mają postępować, gdy będą ich świadkami. Policjantka przypomniała wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegała także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np.: nadzoru kuratora, skierowania sprawy do sądu rodzinnego.

Policjantka mówiła również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią. Podczas spotkania policjantka wyjaśniła uczniom wiele pojęć związanych ze zjawiskiem przemocy w sieci, jak również o tym czego nie mogą robić korzystając z Internetu. Pamiętajcie, że nie można:

• stosować przemocy werbalnej (wyzywać wulgarnie, poniżać, ośmieszać, straszyć, szantażować);
  •  rejestrować filmów i zdjęć wbrew woli innej osoby;
  •  publikować w sieci ośmieszających filmów, zdjęć i informacji;
  •  tworzyć kont anonimowych, podszywać się pod inną osobę.

Podkreślono, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności!!!

Jako pedagodzy i wychowawcy mamy nadzieję, że taka swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza nią, a fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę, w dużym stopniu przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów.

Spotkanie zorganizowała pedagog: Jolanta Mroszczyk.