NASZE KRAJOBRAZY – BARWY JESIENI.

• 24 października 2019 00:00
Uczniowie klasy III Technikum Architektury Krajobrazu 18 października wzięli udział w wycieczce edukacyjno – krajoznawczej. Inspiracją dla tego wydarzenia był ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska 20 października „Dniem Krajobrazu”. Całe wydarzenie odbywało się na terenie miasta Sanok, a trasa „krajobrazowego spaceru” wiodła od wzgórza zamkowego poprzez „Nadsańskie bulwary”, a kończyła się na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego. W trakcie „spaceru” brzegiem rzeki San młodzież podziwiała okolice prawego jej brzegu (grupa stawów na tle gór Słonnych) na lewym: położony na wzniesieniu zamek i zabudowania miejskie. „Nadsański bulwar” jest jeszcze w trakcie zagospodarowywania ale już udostępniony miłośnikom malowniczych widoków i spacerów na świeżym powietrzu. Dodatkowym atutem była „złota polska jesień” i letnia temperatura. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to przebogata w obiekty o charakterze miejskim (Rynek Galicyjski), wiejskim, rezydencjonalnym i sakralnym istna mieszanka kulturowa pogranicza polsko – słowacko – ukraińskiego wtopiona w karpacki krajobraz, który szczególnie o tej porze roku przybiera najpiękniejsze barwy. Z kolei dla uczniów architektury krajobrazu to wspaniała lekcja ochrony i kształtowania krajobrazu, urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, historii, etnografii, kultury, estetyki itd., itd. Było super.

Marek Cymerman