• 25 września 2023 11:21

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Akcja Narodowego  Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji (2014 i 2015 r.) przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

2018 roku Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter- w związku z jubileuszem 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Ponadto,  polecano do czytania Antologię Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele Polskie- zbiór 8 utworów autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickej, Bolesława Prusa, Brunona Schulca, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza,i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

W 2020 roku – podczas 9 edycji Narodowego Czytania – lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w ponad 3200 miejsc w Polsce i za granicą.

Podczas jubileuszowej, dziesiątej odsłony w 2021 r. czytaliśmy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

W 2022 roku odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.

Inauguracja tegorocznej odsłony Narodowego Czytania miała miejsce w warszawskim Ogrodzie Saskim - 09.09 2023.

Nasza szkoła od pierwszej edycji bierze udział w tej ciekawej akcji, dlatego 22.09. 2023 r. spotkaliśmy się z Elizą Orzeszkową i jej powieścią Nad Niemnem.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas piątych: PTR, FTL, BTH oraz pierwszej BT . Uczniów wsparli nauczyciele poloniści: Robert Piechocki, Renata Cecuła, Agnieszka Skarbek - Hołuszek, Wioletta Kopaniszyn (wychowawca klasy V FTL). Gościnne wystąpiła sama Eliza Orzeszkowa –   w jej rolę wcieliła się uczennica kl V FTL – Maja Starejki.

Akcję zorganizowały i przeprowadziły: Sylwia Bieleń, Jolanta Mroszczyk.