Monodram „Spór o zamek” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

• 10 marca 2020 00:00
9 marca 2020 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć monodram pt. „Spór o zamek” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w wykonaniu krakowskiego aktora pana Andrzeja Jurczyńskiego. Monodram  jest niezwykłą  formą teatralną, stanowiącą wyzwanie jedyne w swoim rodzaju, równie trudne, co fascynujące – zarówno dla aktora,  jak i widza. Zatrzymanie na sobie wyłącznej uwagi publiczności udaje się tylko najlepszym – takim jak pan Andrzej Jurczyński, który jest aktorem doświadczonym i utalentowanym, o bogatym i zróżnicowanym gatunkowo dorobku  artystycznym. To właśnie dzięki mistrzowsko skonstruowanym przez niego postaciom poemat Mickiewicza nabiera życia, przenosząc widza w atmosferę zaściankowego Soplicowa, w czasy „Ostatniego zajazdu na Litwie”. Występ nagrodzony gromkimi brawami był doskonalą ilustracją do omawianego na lekcjach sztandarowego dzieła literatury polskiej.

Renata Cecuła