Aktualności "MARIA STUART" JULIUSZA SŁOWACKIEGO W TEATRZE IM. WANDY SIEMASZKOWEJ W RZESZOWIE

• 24 listopada 2023 07:48

W czwartek, 23 listopada 2023 r. uczniowie klas: III LT, III BRP, IV LTP, II HT oraz I RT w ramach edukacji teatralnej obejrzeli na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej spektakl w reżyserii Martyny Łyko, oparty na dramacie Juliusza Słowackiego pt. „Maria Stuart”. Historia tytułowej bohaterki - szkockiej królowej panującej w XVI wieku, która od dziecka wychowywana była na władczynię - jest pełna intryg, niespodziewanych zwrotów akcji. Dramat prezentuje Marię jako postać tragiczną, nieradzącą sobie z emocjami i władzą, która stała się jej udziałem. To fascynujące studium osobowości kobiety przeżywającej konflikt między miłością a obowiązkami władczyni. Maria, w której rolę wcieliła się Małgorzata Pruchnik- Chołka, ciągle walczy o uznanie jej jako królowej w świecie zdominowanym przez mężczyzn, podejmuje najtrudniejsze życiowe decyzje. Spektakl skłania do głębokich refleksji, przemyśleń na temat ludzkiej natury. Na uwagę zasługuje również minimalistyczna scenografia – scena jest właściwie pusta, w jej centrum umieszczona została artystyczna instalacja z krwistoczerwonej tkaniny, symbolizująca tętniące światłem scenicznym rozdarte serce tytułowej bohaterki.

Taka scenografia nie przesłania umiejętności aktorów, wręcz je uwypukla. Kostiumy aktorów są z epoki, w której toczy się akcja dramatu, ale stworzone zostały ze współczesnych materiałów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Renata Cecuła

Wioletta Kopaniszyn