Aktualności Konkurs: Slow Food – przekąska fit

Konkurs: Slow Food – przekąska fit

  • 02 czerwca 2023 11:58

1 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbył się Regionalny Konkurs Mini Chef Cook przeznaczony dla uczniów klasy VIII szkół podstawowych powiatu sanockiego.

Organizatorem konkursu był ZS CKR w Nowosielcach, zaś współorganizatorem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa - Oddział Terenowy w Rzeszowie.

Słowa powitania do naszych gości skierował pan wicedyrektor ZS CKR dr inż. Ryszard Dziekan, życząc jednocześnie sukcesu i satysfakcji z udziału w zmaganiach.

Naszych zawodników dopingował pan Jerzy Borcz – dyrektor OT KOWR w Rzeszowie wraz z kierownikiem Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych, panem Damianem Przedzieńkowskim.

Nad przebiegiem konkursu czuwał przewodniczący jury - pan Łukasz Lorenc – zastępca szefa kuchni rzeszowskiej restauracji ZEST i jednocześnie absolwent naszej szkoły.

W konkursie udział wzięło 7 dwuosobowych drużyn, reprezentujących następujące szkoły: SP z Beska, Dobrej, Niebieszczan, Prusieka, Trepczy oraz z Sanoka nr 3 i nr 8.  Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu potraw zgodnie z zasadami Slow Food – czyli z surowców regionalnych i jednocześnie pozyskiwanych z gospodarstw stosujących zasady proekologiczne.

Pierwsze miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sanoku – Wiktoria Pietrzak i Marcelina Tarnawska pod opieką p. Katarzyny Krawieckiej. Kolejne miejsce na podium przypadło uczennicom SP w Dobrej – Julii Giżyckiej i Julii Zacharskiej, a ich opiekunem była p. Iwona Burdziak-Piecuch. 3 miejsce zajęły uczennice: Milena Stapińska i Julia Wielobób z SP w Besku, które swoją pracę przygotowały pod opieką p. Magdaleny Szałankiewicz.

Poziom uczestników był bardzo wyrównany, przygotowane potrawy wzbudziły uznanie i podziw członków komisji konkursowej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez dyrekcję ZS CKR w Nowosielcach, dyrekcję OT KOWR-u w Rzeszowie oraz właściciela restauracji Bacówka Polany. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę nauczycieli, którzy dołożyli starań w przygotowanie uczniów i za sprawowaną opiekę.

Nasi goście mieli możliwość zwiedzenia wystawy pt. „Znani nieznani. Polacy Światu”, która została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, MSZ we współpracy z Archiwum PAN oraz Minsterstwem Rolnictwa i Rozwoju wsi.

Organizatorzy dziękują wszystkim pracownikom oraz uczniom ZS CKR, którzy przyczynili się swoim zaangażowaniem w organizację imprezy.

M. Bienia, A. Wiśniewska