Aktualności ZSCKR w Nowosielcach po raz kolejny Złotą Szkołą!

ZSCKR w Nowosielcach po raz kolejny Złotą Szkołą!

  • 13 czerwca 2024 14:14

W lutym i w marcu br. w naszej szkole realizowana była IV edycja Ogólnopolskiego Programu "ZŁOTE SZKOŁY NBP - POLSKI ZŁOTY W OBIEGU OD 100 LAT – NBP i jego funkcja emisyjna", w ramach którego Drużyna Ambasadorów - uczennice klasy 3LT (Michalina Gołąb, Julia Macko, Paulina Nowak, Emilia Osenkowska, Marcelina Piszczek) oraz 2PT  (Julia Adamiak, Justyna Majka, Nikola Wdowiak) -  przygotowały warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nowosielcach oraz uczniów naszej szkoły o tematyce przewodniej programu, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. W ramach warsztatów zorganizowano liczne konkursy z nagrodami oraz quiz wiedzy o tematyce pieniądza i NBP, w którym zwycięskie drużyny otrzymały nagrody, a pozostali uczestnicy drobne nagrody pocieszenia.

W dniu 5 marca odbyła się debata szkolna o tematyce Polski złoty w Obiegu od 100 lat, na którą zaproszono eksperta z dziedziny finansów dr Lesława Niemczyka. W interesujący sposób przedstawił on zagadnienie pieniądza i roli NBP. W debacie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich. Najważniejszym punktem tego wydarzenia była sama debata poświęcona pieniądzu gotówkowemu i bezgotówkowemu, którą przeprowadziły 2 zespoły uczniów przedstawiając ciekawe argumenty za i przeciw. Na koniec słuchacze zdecydowali, która teza została uzasadniona w bardziej przekonywający sposób.

Do projektu włączyli się również nauczyciele historii, chemii, biznesu i zarządzania oraz podstaw przedsiębiorczości, którzy przeprowadzili lekcje z ekonomią o tematyce historii pieniądza, roli NBP czy autentyczności pieniądza.

Zwieńczeniem realizacji programu był wyjazd Drużyny Ambasadorów do Krakowa w celu odwiedzenia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP i ugruntowania zdobytej w programie wiedzy.  Wizyta była inspirującym doświadczeniem, dzięki któremu uczennice miały możliwość m.in. dotknąć prawdziwej sztaby złota, zobaczyć przepiękne monety i banknoty, poznać rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że komisja NBP doceniła nasze starania.

Dziękujemy WSZYSTKIM! za ogromne wsparcie, zaangażowanie i za pozytywny odzew naszych działań i wspólne odkrywanie świata finansów.

Naszej DUŻYNIE AMBASADOREK serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy oraz dziękujemy za zaangażowanie w realizację programu i promocję naszej szkoły!