Aktualności Żonkile 2023 w ZS CKR Nowosielce

Żonkile 2023 w ZS CKR Nowosielce

• 23 kwietnia 2023 08:42

Żonkile 2023 w ZS CKR Nowosielce

(…)Lecz wyście podnieśli kamień, by cisnąć nim kanoniera,
który nastawiał działo, by dom wasz zburzyć do szczętu...
Synowie Machabeuszów! i wy potraficie umierać,
podjąć bez cienia nadziei walkę, we Wrześniu zaczętą.

Oto, co trzeba wyryć, jak w głazie, w polskiej pamięci:
wspólny dom nam zburzono i krew przelana nas brata,
łączy nas mur egzekucyj, łączy nas Dachau, Oświęcim,
każdy grób bezimienny i każda więzienna krata. (…)

Władysław Broniewski Żydom polskim

19 kwietnia 1943 r.  wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim i trwało do 16 maja 1943 r.

W 2023 roku mija 80 rocznica tych tragicznych wydarzeń. Uczniowie ZS CKR Nowosielce już po raz kolejny aktywnie uczestniczyli w akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film Zdążyć przed Panem Bogiem – zobacz film: https://bit.ly/Zdazyc_przed_Panem_Bogiem.

Klasy 3BTR i 4FTL, zainspirowane materiałami edukacyjnymi Polin, przygotowały prezentację multimedialną ku czci Bohaterek oraz Bohaterów powstania w Getcie Warszawskim  , a klasa 1PT wykonała gazetkę tematyczną w sali A3. Także wychowankowie internatu mieli swój udział w akcji Żonkile 2023. #ŁączyNasPamięć #AkcjaŻonkile#NieBądźObojętny

Robert Piechocki