Aktualności Wycieczka edukacyjna z historii

Wycieczka edukacyjna z historii

  • 24 maja 2023 08:51

W kwietniu i w maju 2023 klasy: 1 LT, 1 HT i 1 BT, uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do skansenu archeologicznego Karpacka Troja. Skansen połozony jest w miejscowości Trzcinica, leżącej kilka kilometrów na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. Skansen otworzono dla zwiedzających w 2011 roku, a miejsce, w którym powstał, jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce i ma wyjątkowe znaczenie dla poznania pradziejów Europy Środkowo-Wschodniej.

Cały kompleks muzealny składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.

Uczniowie zwiedzili  zrekonstruowaną w parku archeologicznym osadę kultury Otomani-Fuzesabony sprzed 3500 lat p.n.e. oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię, obejrzeli też, wielokrotnie nagradzany, film, w którym przedstawiono dzieje grodziska odkrytego w tym miejscu przez archeologów oraz wspaniale zaaranżowany pawilon wystawowy. Uczestniczyli też w lekcji muzealnej „ Początki Słowian” oraz w warsztatach z łucznictwa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć  i zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego niezwykle fascynującego miejsca.

Wiesława Wojciechowska, Wioletta Kopaniszyn