Aktualności WIZYTA ZASTĘPCY PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W ZS CKR NOWOSIELCE

WIZYTA ZASTĘPCY PREZESA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W ZS CKR NOWOSIELCE

• 12 stycznia 2024 09:44

W czwartek, 11 stycznia 2024 roku, uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowosielcach uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii.

W roli wykładowcy wystąpił także bardzo wyjątkowy człowiek – dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa IPN w Warszawie, prywatnie krewny błogosławionej Rodziny Ulmów. Dr Mateusz Szpytma przedstawił wiele ciekawych informacji na temat okoliczności, w których Ulmowie ratowali Żydów przed Zagładą z rąk hitlerowskich oprawców. Zgromadzeni na hali sportowej uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Nowosielec w skupieniu wysłuchali, w jakich okolicznościach zginęli Ulmowie – Samarytanie z Markowej, a następnie, w jaki sposób przebiegał proces beatyfikacyjny Rodziny. Nie zabrakło także informacji o innych polskich rodzinach, które chroniły Żydów. Przesłanie, które Prezes IPN skierował do zebranych, dotyczyło tego, że zawsze warto i należy być dobrym oraz uczciwym człowiekiem.