Aktualności Rok Marii Konopnickiej - lekcja muzealna w Żarnowcu

Rok Marii Konopnickiej - lekcja muzealna w Żarnowcu

• 06 grudnia 2022 20:11

„Ja wierzę też, że Polska będzie niepodległa, i że nie umierają narody. Ale ja jestem smutna, że tylu, tylu spośród nas w sobie cząstkami ojczyznę zabija. Każdy zły czyn, każda nieszlachetność Polaka – to rana zadana Polsce (…)”. Takie słowa znajdujemy w liście Marii Konopnickiej do stryja Ignacego Wasiłowskiego.

We wtorek, 6 grudnia 2022 roku, uczniowie klas: 2BRP, 1FTR oraz 3BBA byli uczestnikami lekcji muzealnej, zarazem lekcji literackiej oraz patriotycznej, zorganizowanej przez pracowników Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Główną misją Muzeum „Dwór” jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury po wybitnej poetce i pisarce. Mały dworek w Żarnowcu pewnie niczym by się nie wyróżniał, gdyby w 1903 roku nie sprowadziła się tu nasza słynna poetka Maria Konopnicka. W październiku 1902 roku Maria Konopnicka obchodziła jubileusz 25-lecia pracy literackiej, hucznie świętowany podczas podwójnej uroczystości: najpierw w Krakowie, a później we Lwowie. W 2022 roku równie hucznie Polacy świętują 180. rocznicę urodzin poetki. I właśnie to wydarzenie stało się okazją do odwiedzenia Żarnowca, wyjątkowego miejsca, w którym powstała „Rota”.

Robert Piechocki