Praktyki uczniów ZS CKR Nowosielce w Irlandii– podsumowanie projektu numer POWERVET - 2016 – 1 – PL01 – KA102 – 02526

• 21 stycznia 2018 00:00
Początek 2018 roku dla uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach jest czasem na podsumowanie działań w kończącym się  kolejnym już projekcie wzbogacającym ofertę edukacyjną placówki i finansowanym z funduszy europejskich.  Dwie dwudziestoosobowe grupy uczniów ZS CKR Nowosielce w marcu oraz wrześniu 2017 roku  przebywały na praktyce zawodowej w Irlandii. Zajęcia zaplanowano zgodnie z założeniami projektu  numer POWERVET - 2016 – 1 – PL01 – KA102 – 02526 Nowe doświadczenia zawodowe uczniów ZS CKR Nowosielce– praktyki w Unii Europejskiej.
Projekt był realizowany na zasadach programu Erasmus+, a finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój ( PO WER ) w ramach projektu „ Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. Środki przeznaczone na zrealizowanie wszystkich zadań projektowych to kwota  494 040, 38 PLN.
Najliczniejszą grupę wśród praktykantów stanowili uczniowie technikum żywienia i usług gastronomicznych ( 20 osób), następnie uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa ( 10 osób ), techników weterynarii i technikum systemów oraz urządzeń energetyki odnawialnej (po 5 osób). Wszyscy uczestnicy mobilności przebywali w okolicach miasta Sligo. Oprócz zajęć w zakładach praktyk uczniowie mieli możliwość skorzystania z  bogatego programu kulturowego.
Zwiedzili min. takie miejsca jak: Holy Well, Dooney Rock, Glewcar Waterfall, Strandhill, Enniskillen . W każdą sobotę zorganizowane były dłuższe wyjazdy do Belfastu, Knock, Famine Museum, Westport. Bardzo ważnym doświadczeniem były zajęcia z języka angielskiego, w tym konwersacje z   native – speakerem oraz udział w obchodach Dnia Świętego Patryka – patrona Zielonej Wyspy.
Jednym z działań podsumowujących projekt był konkurs na najciekawsze wspomnienie z Irlandii. Warto zaznaczyć, że w pracach konkursowych praktykanci wyrażali bardzo pozytywne opinie  na temat przygody, którą przeżyli podczas realizacji projektu Nowe doświadczenia zawodowe uczniów ZS CKR Nowosielce – praktyki w Unii Europejskiej.
Na zakończenie zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w stażu zagranicznym oraz dokument Europass – Mobilność.
Robert Piechocki