Aktualności Pokaz pracy maszyn do zbioru buraków cukrowych – Beet Poland

Pokaz pracy maszyn do zbioru buraków cukrowych – Beet Poland

• 19 października 2022 14:18
Uczniowie II i III klasy BBA oraz technikum rolniczego mieli okazję uczestniczyć w dniu 13.10.2022 r., w pokazie pracy maszyn do uprawy i zbioru buraka cukrowego. Pokazy zostały zorganizowane przez Sawa-Export Stanisław Sawa i Dział Surowcowy Sudzucker Polska na plantacji buraków cukrowych w gospodarstwie Pana Stanisława Sawy w Skołoszowie k/ Jarosławia.
Prowadzący P. Mariusz Pawełek, prezes Sudzucker Polska, pokaz omówił najważniejsze elementy kombajnu wpływające na jakość zbioru i jego kolejne fazy, a następnie ocenę jakości buraków w trakcie zbioru przy pomocy karty oceny.  Uczestnicy pokazu mogli zapoznać się z budową kombajnu i jego pracą bezpośrednio na plantacji buraków.  Operator 6-rzędowego kombajnu ROPA Tiger 6, o pojemności zbiornika na korzenie 30 t, prezentował niewłaściwy wjazd i ustawienia zespołów roboczych w różnych kombinacjach oraz na koniec, właściwe ustawienia i pracę kombajnu. Po każdym etapie prezentacji kombajn wycofywał się, aby uczestnicy mogli zobaczyć uszkodzenia, niewłaściwe ogłowienie, czy wyłamywanie korzeni buraków. W trakcie pracy kombajnu można było zaobserwować charakterystyczne dla tej maszyny samobieżnej, ustawienie kół jezdnych w tzw. „psi chód” (lub „krabi chód”), co ma za zadanie zmniejszenie ugniatania gleby przez te maszyny, których ciężar własny, bez ładunku wynosi powyżej 33 ton.
Następnie została zaprezentowana maszyna do doczyszczania i załadunku buraków z pryzmy na polu przy pomocy urządzenia ROPA MAUS na przyczepy transportowe, a w pobliżu czekały na pokaz agregaty uprawowe, które prezentowały firmy: WIALAN z ciągnikami New Holland, AGRO-MAREK z ciągnikami Massey Ferguson, ROL-MECH z ciągnikami McCORMICK  oraz rozsiewacz z ciągnikiem JBC z systemem nawigacji.
Mamy nadzieję, że zarówno pokaz pracy maszyn, jak i prezentowane maszyny i ciągniki wzbudziły zainteresowanie naszych uczniów, uczestników pokazu Beet Poland.