Aktualności Finał Ogólnopolskiej Olimiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Szczecinie

Finał Ogólnopolskiej Olimiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Szczecinie

  • 27 maja 2024 08:06

W dniach 24-25 maja br.,uczniowie naszej szkoły: Weronika Skrzeszewska, Aleksandra Rydosz oraz Tomasz Majka, wzięli udział w Finale Centralnym XLVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, który odbył się w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uczniowie z całej Polski rywalizowali w 8 blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu oraz weterynaria. Podczas otwarcia Finału Centralnego w Auli Auditorium Maximum Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, prof. dr hab. Cezary Podsiadło przywitał wszystkich uczestników i zaproszonych gości podkreślając wagę i prestiż tego, jednego z najstarszych w Polsce, konkursu wiedzy i umiejętności rolniczych. Wskazał, że już sam udział w finale Olimpady stanowi wielkie wyróżnienie.

Po uroczystej inauguracji, której dokonał przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR dr hab. Wiesław Świderek, odbyły się eliminacje centralne. Uczniowie zmierzyli się testem, który sprawdzał ich wiedzę teoretyczną oraz z 3 zadaniami w ramach części praktycznej. Uroczyste zakończenie Finału Centralnego miało miejsce dzień później.

W pierwszej dziesiątce uplasowali się: Weronika Skrzeszewska oraz Tomasz Majka. Miejsce w pierwszej piętnastce zajęła Aleksandra Rydosz.

Nasi uczniowie pod opieką p. Przemysława Klepacza, oprócz udziału w tym prestiżowym wydarzeniu, mieli sposobność zobaczenia kluczowych atrakcji turystycznych i zabytków Szczecina. Zwiedzili Wały Chrobrego i położony nieopodal Zamek Książąt Pomorskich. Tym samym, oprócz udziału w zmaganiach olimpiadowych, mogli uchylić rąbka wielokulturowej historii miasta.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy i rolniczych umiejętności praktycznych oraz dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie się do olimpiady oraz promocję naszej szkoły w Polsce.

Przemysław Klepacz