Projekt nr: PLSK.03.01.00-SK-0197/18

pt. Wysoka jakość transgranicznej edukacji zawodowej drogą do poprawy rynku pracy na terenie pogranicza.

Głównym celem projektu jest zaspokojenie potrzebę inwestowania w edukację, szkolenia i kształcenia zawodowe, jak również umiejętności i uczenie się przez całe życie poprzez rozwój i wdrożenie wspólnej edukacji, kształcenia zawodowego i programów szkoleniowych. Jednym z problemów utrzymujących się w tym obszarze jest stosunkowo słaba i źle ukierunkowana oferta szkoleniowa zawodowego i kształcenia ustawicznego - zarówno pod względem jakości i ilości. Obecna struktura i treść szkolenia zawodowego nie jest oparta na bieżących potrzebach sfery pracodawców. Z drugiej strony brak zainteresowania profesjonalistami i rzemieślnikami ze strony uczniów i studentów. Podstawowym warunkiem efektywnego rozwoju kształcenia zawodowego i ustawicznego w regionie przygranicznym Orawy jest właściwa identyfikacja potrzeb kształcenia i szkolenia zawodowego (czyli mapowanie istniejące problemy i braki w dostawach edukacji oraz zapewnienie wspólnych procesów edukacyjnych, działania w zakresie poradnictwa zawodowego na transgranicznym rynku pracy oraz dostosowanie programów edukacyjnych do aktualnych wymagań rynku pracy, w tym międzyinstytucjonalnej współpracy w zakresie praktyk zawodowych i szkoleń zawodowych i specjalistycznych. Projekt składa się z trzech głównych zadań, opartych na trzech konkretnych celach projektu, zidentyfikowanych na podstawie identyfikacji potrzeb rozwoju regionalnego w zakresie szkolenia zawodowego. Celem projektu jest rozwój gospodarek regionów przygranicznych z wykorzystaniem zasobów i kapitału ludzkiego regionu transgranicznego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu partnerzy będą współpracować w ramach wszystkich trzech zadań projektowych, każdy partner ma specyficzne i niezastąpione zadanie w projekcie. Zadania następują logicznie po sobie t.j:

Zadanie nr 1: Rezultatem zadania jest zdobycie wiedzy poprzez analizę regionalnej edukacji zawodowej na obszarze pogranicza umożliwiającą zatrudnianie studentów na lokalnym rynku pracy. Motto „dowiedzieć się, co ich zatrzyma w miejscu zamieszkania" zostaną przeanalizowane szanse uczniów szkół zawodowych i placówek w zakresie transgranicznego rynku pracy i zaproponowane kroki zmierzające do poprawy i innowacyjności programów edukacyjnych

(Zadanie programowe 4 - identyfikacja potrzeb).
Zadanie nr 2: Celem zadania jest odpowiedzią na zbadane potrzeby w zadaniu nr 1 poprzez organizację wizyt, warsztatów i spotkań tematycznych, w celu zdobycia wiedzy na temat różnic w programach edukacyjnych na Słowacji i w Polsce. Dużą rolę odgrywają uczestniczący nauczyciele i eksperci z obu państw, którzy opracują profesjonalne platformy współpracy w zakresie transferu dobrych praktyk w programach edukacyjnych oraz stworzenia dodatkowych możliwości współpracy pomiędzy szkołami (Zadanie programowe 3 - wymiana dobrych praktyk). Zadanie Nr 3 Na podstawie analizy przeprowadzonej w regionie (Z1) zostanie przeprowadzona wspólna kampania promocyjna w celu poinformowania potencjalnych odbiorców, którzy są absolwentami szkół branżowych oraz w celu ułatwienia im wejścia na rynek pracy, zapewnienie dobrego wynagrodzenia, którzy są atrakcyjni dla regionu wiejskiego obszaru pogranicza (Zadanie progr. 2) Realizacja projektu w ramach polsko-słowackiej współpracy stworzy zintegrowaną ofertę edukacji dla regionów po obu stronach granicy, wsparcie dla wzajemnych kontaktów oraz skuteczną i wszechstronną edukację. Partnerzy projektu będą ze sobą współpracować na poziomie rozwoju kształcenia zawodowego oraz zapewniania wspólnych procesów uczenia się. Platforma ta będzie również obejmować inne instytucje i podmioty w regionie w zakresie współpracy, realizacji wspólnych celów i realizacji wspólnych działań transgranicznych.