Pracownie Szkolne

Gospodarstwo rolne działające w ramach Pracowni Szkolnej w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach zajmuje powierzchnię ok. 71,3 ha . Wyposażone jest w ciągniki oraz podstawowy sprzęt do uprawy, siewu, sadzenia, pielęgnacji oraz zbioru roślin. Grunty orne, pastwiska i łąki to 35 ha naszego gospodarstwa.

W związku z niską opłacalnością produkcji zwierzęcej gospodarstwo zmieniło profil swej działalności. Obecnie główną uprawianą rośliną stają się zboża wraz z kukurydzą. Wysokie ceny rynkowe ziarna kukurydzy oraz korzystne warunki pogodowe w ostatnich latach pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość tego kierunku produkcji roślinnej. Powierzchnia uprawy tej atrakcyjnej rośliny wynosi obecnie 13 ha . Planuje się powiększenie areału w latach następnych.

Innym nowatorskim kierunkiem jest uprawa wierzby krzewiastej (energetycznej). Roślina ta ze względu na długi okres użytkowania oraz wysoką produktywność wydaje się być najlepszym źródłem pozyskiwania biomasy wykorzystywanej do celów energetycznych. Istniejąca plantacja o powierzchni 1,2 ha istnieje już od kilku lat i jako jedni z pierwszych w rejonie rozpoczęliśmy jej uprawę. Przewiduje się powiększenie plantacji oraz sprzedaż materiału nasadzeniowego. Dodatkowo uprawiany jest również len oleisty.

Dysponujemy nowoczesnym wyposażeniem i sprzętem ogrodniczym, którego obsługę i zastosowanie uczniowie poznają w trakcie zajęć praktycznych, ucząc się zagospodarowania terenów zieleni, hodowli, uprawy i pielęgnacji roślin ozdobnych.

Pracownie szkolne wyposażane są w nowoczesny sprzęt multimedialny, w tym tablice interaktywne; każda z pracowni posiada niezbędne pomoce dydaktyczne tj. rzutniki multimedialne, laptopy, pomoce naukowe. Posiadamy 2 pracownie informatyczne z atrakcyjnymi programami do nauki poszczególnych zawodów. W szkolnej bibliotece istnieje centrum multimedialne.

W nowo- wybudowanym kompleksie sportowo- dydaktycznym znajduje się pełnowymiarowa hala sportowa z 300 osobową widownią; siłownia, zaplecze sportowe i sanitarne. Ponadto sale dydaktyczne do nauki zawodu technik weterynarii oraz technik żywienia i usług gastronomicznych.

Dla uczniów zawodu hodowca koni wybudowana i oddana do użytku została nowoczesna stajnia wraz z klasopracowniami i niezbędnym wyposażeniem dydaktyczno-technicznym. Przewidziano tu 6 boksów dla koni, zaplecze sanitarne, siodlarnię, paszarnię, salę dydaktyczną do nauki zawodu. W naszej stajni znajdą się konie różnych ras: hucuły, małopolskie, szlachetna półkrew. Uczniowie tego zawodu uczą się na praktykach opieki nad końmi, ujeżdżania i powożenia nowoczesną bryczką sportową, którą również szkoła posiada. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zawodach organizowanych na Dniach Konia Huculskiego organizowanego w Rudawce.

Na terenie szkoły zagospodarowano 3 stawy rybne w związku z naborem do zawodu technik rybactwa śródlądowego.

pracownie szkolne