Patron Szkoły

18 czerwca 1972 roku nastąpiło na terenie szkoły odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy Drugiej Czechosłowackiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej poległych na terenie Nowosielec we wrześniu 1944 roku podczas operacji Karpacko - Dukielskiej.

W czasie walki zbrojnej brygady z wojskami niemieckimi na terenie wokół szkoły poległo, według relacji mieszkańca Nowosielec Jana Falty, 54 żołnierzy tej formacji. W budynku, gdzie mieści się obecnie Zespół Szkół, znajdował się szpital wojenny. Polegli w walce żołnierze spoczęli w zbiorowej mogile na terenie parku dworskiego otaczającego szkołę. Pomnik nie stanął na miejscu zbiorowej mogiły, lecz kilkanaście metrów na wschód od niej, w miejscu bardziej widocznym z ulicy.

Historia patrona Zespołu Szkół w Nowosielcach rozpoczyna się 19 stycznia 1944 roku na terenie byłego Związku Radzieckiego w Jefremowie, 300 km na południe od Moskwy, gdzie powstała Druga Czechosłowacka Samodzielna Brygada Spadochronowa. Dowódcą brygady został ppłk. Wladimir Prikryl. Brygada liczyła 2807 żołnierzy. Była przygotowywana do walki na tyłach armii niemieckiej. Czasu na przygotowania było niewiele, to też żołnierze otrzymali rozkaz "Ćwiczyć na każdym terenie, w każdym czasie, dniem i nocą". Ćwiczenia trwały od stycznia do kwietnia 1944 od wczesnego ranka do późnego wieczora, a trzy razy w tygodniu odbywały się ćwiczenia nocne. Przeciętny wiek żołnierzy brygady to 23 lata.

Po zakończeniu pospiesznego szkolenia żołnierze brygady otrzymali rozkaz ataku na tyły nieprzyjaciela: w ciągu 17 minut zniszczono wiele obiektów znajdujących się na nieprzyjacielskim lotnisku. Sukces brygady świadczył o jej bardzo dobrym przygotowaniu do walki. W dniach od 30 kwietnia do 17 maja 1944 roku Brygada została przetransportowana do Proskurowa - bliżej frontu. 29 sierpnia 1944 roku wybuchło na Słowacji powstanie antyhitlerowskie. 4 września 1944 roku Druga Czechosłowacka Samodzielna Brygada Spadochronowa otrzymała rozkaz wymarszu na front - liczyła wówczas 2939 osób. Dowództwo radzieckie nie uważało za celowy transport brygady do Słowacji, planowało natomiast jej wykorzystanie w walkach o Przełęcz Dukielską. 6 września 1944 roku Brygada przybyła do Przemyśla, następnie w ciągu 48 godzin przebyła dystans 128 kilometrów i bez odpoczynku wzięła udział w walkach na froncie na odcinku Haczów - Sanoczek. 16 września zakończył się pierwszy etap walk brygady podczas którego brygada: zabezpieczała prawe skrzydło 38 Armii Radzieckiej, podczas ciężkich walk między 13-16 września 1944 roku. Wyparła nieprzyjaciela z miejscowości Milcza, Odrzechowa, Nadolany, Pielnia i zajęła pozycje w Besku, z których 18 września ruszyła do ataku na nieprzyjaciela w kierunku Dukli, zajmując Puławy. Etap drugi to atak na nieprzyjaciela na odcinku Nadolany - Roztoki celem umożliwienia marszu dwóm dywizjom czołgowym armii radzieckiej w kierunku Dukli. 19 września brygada odcięła tyły nieprzyjacielskiej armii, która została zmuszona do wycofania swojej 75 i 68 dywizji piechoty z lini Dukla - Rymanów.

4 i 5 września 2010r. w Nowosielcach odbyła się Rekonstrukcja Historyczna wydarzeń z 1944 roku. Tu 66 lat temu II Czechosłowacka Brygada Spadochronowa napotkała opór wojsk niemieckich.

Zobacz film: https://www.youtube.com/watch?v=R-STEHzi6zY

PATRON SZKOŁY