Polsko – niemieckie warsztaty ogrodnicze „Razem osiągniemy więcej” w Morawie. Park Mużakowski
2019-05-28 14:02:43
Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Poczdamie w ramach programu „Razem osiągniemy więcej. Teraz zawodowo” była organizatorem warsztatów ogrodniczych, które odbywały się w dniach 13 – 23 maja 2019 roku w Bad Muskau (na terenie Niemiec) oraz w leżącej na terenie naszego kraju – Morawie (okolice Wałbrzycha). Wzięła w nim udział grupa uczniów Technikum Architektury Krajobrazu oraz szkoły ogrodniczej w Berlinie. W programie warsztatów, wgłębiając się w historię, postaci oraz poznając detale architektoniczne i roślinne zwiedzano wpisane na Listę UNESCO założenie zamkowo – parkowe w Mużakowie (obecnie leżące na terenie dwóch krajów: Niemiec (Bad Muskau) i Polski (Łęknica). Z kolei na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Morawie wykonywano prace budowlane, pielęgnacyjne a w niektórych przypadkach wręcz rewaloryzacyjne…;) wybranych elementów kompozycyjnych takich jak: klomb, droga parkowa, trawnik, rabaty kwietne, tarasy. Ponadto zwiedzano Arboretum w Wojsławicach (filia Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu), którego kolekcja różaneczników, liliowców i bukszpanów uzyskała statut Polskich Kolekcji Narodowych. Tradycyjnym punktem tego typu spotkań były animacje językowe, gry terenowe rozwijające wiedzę z zakresu przedmiotów zawodowych oraz umiejętności porozumiewania się.
Marek Cymerman