DESERY NA DWORSKIM STOLE
2019-05-27 15:37:14
14 maja 2019 r w ZS CKR w Nowosielcach odbył się konkursu gastronomiczny „Mini Chef Cook”. Tematem przewodnim zmagań uczestników były: „Tradycyjne smaki podkarpackiej kuchni –  Desery na Dworskim stole”. Konkurs współorganizowany był z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – OT w Rzeszowie. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „Polska Ekologia”. Konkurs był pod honorowym patronatem przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.
Konkurs polegał na przygotowaniu w ciągu 1 godziny wybranego deseru, typowego dla regionu podkarpackiego i przygotowanego z rodzimych surowców.
W zmaganiach wzięły udział dwuosobowych drużyn ze szkół podstawowych: w Dobrej, w Niebieszczanach, w Sanoku oraz Trepczy. Po trudnych i burzliwych obradach jury konkursowe ogłosiło wyniki. Komisja konkursowa była pod ogromnym wrażeniem poziomu wykonanych deserów, zaangażowania w trakcie ich sporządzania oraz odnalezienia się młodych kucharzy w nowym otoczeniu.  Na stole konkursowym pojawiły się m.in. sernik staropolski, kremowa chmurka nad stawami, babciny koktajl truskawkowy z racuchami oraz tradycyjna szarlotka.
Pierwsze miejsce ex aequo zajęli uczniowie, reprezentujący SP w Niebieszczanach – Paulina Grzyb i Katarzyna Bobola, które przygotowały „Babciny koktajl z truskawkami oraz racuchy z jabłkami”. Opiekunem dziewcząt była Pani Iwona Burdziak-Piecuch, oraz SP nr 8 w Sanoku – Paulina Borowska i Łukasz Pilecki, którzy sporządzili „Kremową chmurkę nad stawami”. Opiekunem drużyny była p. Maria Trzeciak i Marzena Brejta. Drugie miejsce przypadło reprezentantom SP w Dobrej – Ewie Popiel i Gabrieli Bąk, które zaserwowały „Sernik staropolski”, opiekunem dziewcząt była pani Iwona Burdziak-Piecuch. Na trzecim miejscu uplasowały się Weronika Kłos i Patrycja Nowakowska ze szkoły podstawowej w Trepczy, które wykonały „Tradycyjny jabłecznik”.
Wszyscy uczestnicy otrzymali bardzo wartościowe nagrody rzeczowe. Z uśmiechami na twarzach i deklaracją chęci udziału w kolejnych rozgrywkach, o podobnej tematyce  zakończył się nasz konkurs.
Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników była zorganizowana w naszej szkoły gala wręczenia nagród dla uczestników konkursu - uczniów szkół podstawowych, zorganizowanego przez Terenową Placówkę KRUS w Sanoku „Bezpieczeństwo na wsi: Maszyna pracuje a dziecko obserwuje”.
Swoją obecnością podczas gali wręczenia nagród zaszczycili nas posłowie na sejm RP Kazimierz Gołojuch oraz Piotr Uruski, dyrektor Terenowego Oddziału KOWR i zarazem przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, pani Aneta Makarska dyrektor Wojewódzkiego oddziału KRUS, Powiatowy Lekarz Inspekcji Weterynaryjnej pan Stanisław Kaczor oraz Wójtowie Gmin Powiatu Bieszczadzkiego, Leskiego i Sanockiego.
Organizatorkami konkursu były panie Małgorzata Bienia i Agnieszka Wiśniewska.
Małgorzata Bienia