Aktualności Wycieczka do Łańcuta i Markowej

Wycieczka do Łańcuta i Markowej

• 28 października 2021 19:47

Dla nas Polaków, to była wojna i okupacja,
                                                                              Dla nich, Żydów – koniec świata.”

Jan Karski

W środę, 27 października 2021 roku, uczniowie klasy 2BTR oraz 3FTL uczestniczyli w wycieczce, którą można nazwać podróżą do przeszłości. Na początek mieliśmy okazję spotkać się  z religią oraz kulturą żydowską w synagodze w Łańcucie. Synagoga została zbudowana w 1761 roku na miejscu starej, drewnianej bożnicy. Jej budowę sfinansował Stanisław Lubomirski, czołowy protektor Żydów w Łańcucie. Nakazał, aby synagoga z zewnątrz nie wyróżniała się architekturą oraz nie była większa niż kościół i ratusz oraz pobliska zabudowa. Podczas II wojny światowej hitlerowcy podpalili synagogę, jednak dzięki bardzo szybkiej interwencji właściciela zamku i ordynata łańcuckiego Alfreda Antoniego Potockiego pozwolono ugasić pożar. Zniszczeniu uległo jednak całe drewniane wyposażenie wnętrza. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudziła  piękna bima. Z Łańcuta udaliśmy się do Markowej, gdzie w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących  Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Muzeum upamiętnia Polaków ratujących z narażeniem życia Żydów skazanych na zagładę. Zostało nazwane imieniem rodziny Ulmów. Józef Ulma, jego żona Wiktoria i ich szóstka dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944, wraz z ośmioma Żydami, których ukrywali. Innym Polakom w Markowej udało się uratować 21 Żydów. Naszą podróż zakończyliśmy w Skansenie „Zagroda” Muzeum wsi Markowej, gdzie zgromadzono liczne pamiątki po dawnych mieszkańcach. Dużą popularnością cieszyła się, udostępniona do zwiedzania, chałupa Szylarów, w której także ukrywała się rodzina żydowska.

2BTR oraz 3FTL