Aktualności „Skrzypek na dachu” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

„Skrzypek na dachu” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

• 06 kwietnia 2022 22:16

Edukacja teatralna spełnia bardzo ważną rolę w kształceniu polonistycznym, dlatego w środę, 06.04.2022 roku, uczniowie klas: 4F4B, 4L4H oraz 4P4 mieli okazję odwiedzić Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie i  uczestniczyć w zupełnie wyjątkowym, pełnym magii  spektaklu. „Skrzypek na dachu” to musical stulecia. Dzieło w dwóch aktach wg opowiadań
Szolema Alejchema za specjalnym zezwoleniem Arnolda Perla. Niezbyt nachalna mądrość i szczerość, a przede wszystkim, porywająca muzyka jest siłą tego roztańczonego i rozśpiewanego widowiska. To opowieść liryczna i pogodna, pełna ciepła i żydowskiego humoru, a jej filarem jest Tewie mleczarz i jego rodzina. Mieszkają w małej Anatewce, gdzie bez wchodzenia sobie w drogę żyje społeczność żydowska i rosyjska. Tewie – mężczyzna bardzo pogodny i wierny żydowskiej tradycji, dokonuje niełatwych wyborów pomiędzy szczęściem trzech, z pięciu ukochanych córek, a zasadami żydowskiej tradycji. „Skrzypek na dachu” jest obrazem przemian na świecie, a zawirowania historii burzą nie tylko świat Tewiego i jego rodziny, ale mają wpływ na całą społeczność. To dzieło pogodne i liryczne, z głównym bohaterem – pełnym ojcowskiego ciepła i humoru – wciąż wzrusza, fascynuje, a także pokrzepia w tych nieoczekiwanie trudnych czasach.

Renata Cecuła

Robert Piechocki