Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

• 07 grudnia 2021 15:24

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

który puste życie napełnia światłem,

a puste serca wzruszeniem.”

Miło nam poinformować, że nasza szkoła kolejny raz została zakwalifikowana  do grupy placówek, które otrzymały wsparcie finansowe dla bibliotek w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród młodych ludzi, wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych, uatrakcyjnienie ich księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych pozostających w sferze zainteresowania uczniów.

Czytanie:

rozwija umiejętności komunikacyjne,

- poprawia pamięć, łatwość kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji, ćwiczy mózg,

- poprawia płynność wysławiania się oraz umiejętność pisania prac poprawnie stylistycznie,

- poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli,

- kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli,

- wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny,

- rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję,

- uczy samodzielnego zdobywania wiedzy,

-  pobudza kreatywność, odpręża, uspokaja i relaksuje, uczy empatii i wrażliwości,  pomaga
w wyrażaniu uczuć,

- pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat
i drugiego człowieka,

-  poprawia rozumienie rzeczywistości.

Książki wychowują i rozwijają pasje, działają terapeutycznie.

Bibliotekarz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach