III MIEJSCE DLA ZSCKR W NOWOSIELCACH W KONKURSIE NA GWIAZDĘ KOLĘDNICZĄ

• 18 stycznia 2020 00:00
Muzeum Zagłębia w Będzinie i Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek były organizatorami konkursu na gwiazdę kolędniczą. Konkurs skierowany jest był do uczniów przedszkoli, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz osób dorosłych. Celem konkursu było utrwalanie i upowszechnianie regionalnej tradycji kolędniczej, rozwijanie zdolności manualnych i poczucia estetyki oraz pogłębianie identyfikacji ze swoją „Małą Ojczyzną”.

Do konkursu zgłoszono 23 gwiazdy kolędnicze z całej Polski. Pracę można było wykonać indywidualnie lub grupowo. W dniu 8 stycznia 2020 r. komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia.

Wszystkie prace  posłużyły do dekoracji sceny podczas Koncertu Galowego XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (MFKiP), który odbył się 12 stycznia w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie.

Szczegółowy protokół jury można obejrzeć na stronie Muzeum Zagłębia w Będzinie:

Gwiazda zgłoszona do konkursu przez naszą szkołę otrzymała III nagrodę.

Gwiazda ma kilku autorów: projekt i część elementów zdobniczych przygotowała Wiesława Wojciechowska, która wykonała również cały proces zdobienia. Konstrukcjię gwiazdy wykonał pan Krzysztof Skoczołek i jego uczniowie. W wykonaniu gwiazdy uczestniczyli również: pani pedagog Jolanta Mroszczyk wraz z kilkoma podopiecznymi, pan Marek Rzeszutko oraz Patrycja Sokołowska z kl. 1 BTH.

Dawniej gwiazdy kolędnicze wykonywane były z przetaka, tj. dużego okrągłego sita oklejonego bibułą oraz papierem, w środku którego umieszczano palącą się świeczkę. Bazą do wykonania naszej gwiazdy również był przetak, a ponieważ regulamin konkursu zabraniał wstawiania świeczek ze względów bezpieczeństwa, to do gwiazdy wmontowane zostały światełka ledowe – takie połączenie tradycji z nowoczesnością.

Obecnie bardzo rzadko widujemy kolędujące grupy z gwiazdą, więc postanowiliśmy wykonać ten atrybut kolędniczy, aby przypomnieć uczniom naszej szkoły o tej dawnej pięknej polskiej tradycji.

Gwiazda zaprezentowana została całej społeczności naszej szkoły podczas szkolnej Wigilii w dniu 19 grudnia 2019 roku.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć z koncertu galowego, na których widoczna jest gwiazda kolędnicza wykonana w naszej szkole:

Wiesława Wojciechowska