Aktualności 78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

• 19 kwietnia 2021 16:33
19 kwietnia 1943 r. wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez Niemców Europie, które było jednocześnie największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej. W tym dniu bojownicy z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. Powstańcy walczyli z przeważającymi siłami wroga do 16 maja 1943 roku. Tego dnia dowodzący oddziałami niemieckimi Jürgen Stroop rozkazał na znak zwycięstwa wysadzić w powietrze Wielką Synagogę przy Tłomackiem. Teren getta został przez Niemców zrównany z ziemią.

Muzeum Historii Żydów Polskich zachęca szkoły i biblioteki do włączenia się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalną ofertę zawierającą pakiet nowych, atrakcyjnych materiałów edukacyjnych – karty pracy oraz scenariusze zajęć. Weź udział wraz z uczniami i uczennicami w wyjątkowych premierach filmowych i literackich na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.

Więcej informacji na stronie: