POLSKO-FRANCUSKO-NIEMIECKI PROJEKT WYMIANY MŁODZIEŻY SZKÓŁ ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU i OCHRONY ŚRODOWISKA
2018-06-11 17:41:45
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach w czerwcu 2018 roku był gospodarzem i współorganizatorem drugiego spotkania w ramach międzynarodowego projektu wymiany młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. W projekcie wzięli udział uczniowie szkół z Francji, Niemiec i Polski. Głównym organizatorem cyklu spotkań jest Stowarzyszenie Europa Direkt z siedzibą w Dreźnie. Projekt polegał na wykonaniu różnorodnych zadań praktycznych w zespołach międzynarodowych, a przewodnimi jego tematami podczas pobytu w Polsce było:
- rozwijanie wiedzy i umiejętności zawodowych, wymiana doświadczeń z zakresu  projektowania i urządzania terenów zieleni,
- propagowanie nauki języków obcych,
- ochrona środowiska przyrodniczego i kulturowego regionu,
- poznawanie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu, kraju, rozwijanie zainteresowań turystycznych,
- integracja młodzieży.
Oprócz pobytu w Nowosielcach (m.in. ścieżka dydaktyczno-krajoznawcza zespołu parkowo-dworskiego, warsztaty bonsai, zadanie projektowe) wszyscy uczestnicy projektu brali udział w zajęciach na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Krasiczynie i Arboretum w Bolestraszycach. Szczególnym zainteresowaniem i zaangażowaniem młodzieży cieszyły się warsztaty projektowe oraz nasadzenia roślin przy nowo wybudowanym obiekcie szkolnym. Działania te miały charakter konkursu projektowego (brały w nim udział cztery grupy międzynarodowe), natomiast wszyscy uczestnicy wzięli udział w pracach związanych z nasadzeniem i pielęgnacją roślin zwycięskiego projektu.

Leszek Rąpała
                                                                                                          Marek Cymerman