Informacja z wyjazdu szkoleniowego w DEULA Hildesheim GmbH w Niemczech
2018-09-11 19:16:33
W dniach 21/05/2018 - 01/06/2018 r. brałem udział w wyjeździe szkoleniowym dla kadry nauczycielskiej przedmiotów zawodowych w DEULA Hildesheim GmbH w Niemczech.
Wyjazd odbył się w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach programu ERASMUS+ sektor kształcenie zawodowe.
Po dotarciu do ośrodka szkoleniowego w DEULA Hildesheim odbyło się spotkanie organizacyjne z kierownictwem ośrodka szkoleniowego DEULA Hildesheim, na którym został przedstawiony dalszy program pobytu. Dyrektor ośrodka przedstawił historię powstania tego i innych ośrodków w całych Niemczech, a także wypełnianych przez nich zadań. Po spotkaniu odbyło się wspólne zwiedzanie poszczególnych hal, w tym hali upraw oraz laboratorium, w którym uczniowie mają możliwość badania i oceny składu chemicznego próbek roślin uprawnych, czy gleby.
W kolejnych dniach zwiedzaliśmy różne zakłady, a między innymi:
- zakład gorzelniany;
- elektrociepłownię gazową w Hanowerze - główny element turbiny gazowej, wirnik, którego jedna łopatka to wartość przeciętnego samochodu osobowego, jest elementem pokazowo-dekoracyjnym bezpośrednio po wejściu na teren elektrociepłowni. Atrakcją dodatkową była jazda próbna samochodami elektrycznymi.
- zapoznanie się z organizacja i zarządzaniem gospodarką towarów w centrum logistycznym koncernu EDEKA, jednym z największych  w Niemczech;
- w fabryce Volkswagena  w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii, zapoznaliśmy się z produkcją i różnymi typami samochodów oraz zwiedziliśmy część wystawową starych i najnowszych aut;
Z reguły w drodze powrotnej mieliśmy czas na zwiedzanie różnych ciekawych historycznie miejsc w tym regionie Niemiec, a między innymi:
- zabytkowego miasta Goslar, czy Ratusza miejskiego;
- pięknych barokowych ogrodów Großer Garten w Hanowerze z licznymi atrakcjami,
- zamku Marienberg oraz miasto, w którym przebywaliśmy – Hildesheim, a także Bremę – miasto słynnych “Muzykantów z Bremy”.
Kolejne dni upłynęły w tematach pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii, a wśród omawianych i zwiedzanych obiektów były:
- tzw. wioska energetyczna, w której biogazowni wytwarzana jest energia elektryczna i energia cieplna, która jest przesyłana do mieszkańców wioski.
- turbiny wiatrowe;
- biogazownia, w której zostaliśmy zapoznani z procesami przebiegającymi w komorach fermentacyjnych i składem uzyskiwanego gazu;
- elektrociepłownia zasilana zrębkami (wiórami) z drewna, w której mogliśmy dowiedzieć się o pozyskiwaniu energii elektrycznej i cieplnej;
- szkolenie w firmie STRUBE, w której mogliśmy się dowiedzieć o badaniach i pracach w hodowli roślin uprawnych (kukurydza, buraki cukrowe, pszenica).
W przedostatnim dniu, odbyło się szkolenie w firmie RICOH, która zajmuje się produkcja urządzeń komputerowych. W tzw. interaktywnej klasie zostały nam przedstawione bardzo duże możliwości tablic interaktywnych w nauczaniu w szkole.  Jedynym mankamentem tych tablic okazała się tylko cena, co w przyszłości też może ulec poprawie i większej dostępności.
Na zakończenie pobytu szkoleniowego w DEULA Hildesheim, w bardzo przyjemnej atmosferze, podsumowano nasz pobyt i wręczono certyfikaty uczestnictwa w szkoleniu zakończonego wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

Tomasz Prawda
ZSCKR w Nowosielcach