X Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu
2018-02-07 20:18:29
26 stycznia 2018 r. uczniowie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach brali udział w organizowanych pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla X Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, które w tym dniu odbyły się na terenie Gminy Zarszyn i Nowosielec.
W pierwszej części uroczystości młodzież z wychowawcami i zaproszonymi gośćmi przeszła w marszu pamięci związanym z upamiętnieniem Żydów rozstrzelanych w nowosielskim lesie, a następnie udała się do Domu Kultury w Nowosielcach gdzie wysłuchano wspomnień i wykładów zaproszonych gości wśród których byli m.in. Judit Elkin z USA, Lea Dror Batalion z Uniwersytetu z Hajfy, Rachel Chen, dr Beata Wasser z Uniwersyteu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie, a także Joanna Potaczek z Uniwersytet Rzeszowskiego, Marcin Krowiak z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a także Agata Kozieradzka inicjatorka obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Gminie Zarszyn.
Nowosielce już po raz drugi zostały wpisane w program uroczystości, a Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach został współorganizatorem przedsięwzięcia na terenie Gminy Zarszyn obok takich instytucji i organizacji jak: Wójt Gminy Zarszyn, Ochotnicza Straż Pożarna w Nowosielcach, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Wspólnota Drzewo Oliwne.
Warto podkreślić, że uczniowie naszej szkoły przygotowali okolicznościową wystawę w Domu Kultury w Nowosielcach, która przedstawiała m.in. stosunki narodowościowe w Nowosielcach i powiecie sanockim na tle województwa lwowskiego i Polski przed wybuchem II wojny światowej. Ponadto na ekspozycji znalazły się zebrane przez młodzież materiały na temat niemieckiego Obóz Pracy Przymusowej i Zagłady w Zasławu (Zwangsarbeitslager Zaslaw), a także getta w Bukowsku – były to miejsca, gdzie trafiali Żydzi z Nowosielec i Gminy Zarszyn. Na wystawie nie zabrakło informacji o mieszkańcach gminy Zarszyn, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej i po wojnie otrzymali medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem zaproszonych gości, mieszkańców Gminy Zarszyn i władz samorządowych. Opiekę nad młodzieżą sprawowały Urszula Małek i Edyta Pałuk.
Pomysłodawcą i głównym organizatorem Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu jest prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, którego od 2012 r. wspiera Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.