Monodram Andrzeja Jurczyńskiego pt. „Spór o zamek”
2017-03-28 14:38:56
„Jeśli najpierw posłuchasz, więcej zobaczysz”
W poniedziałek, 27 marca 2017 r., w Domu Ludowym w Nowosielcach uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczcić Międzynarodowy Dzień Teatru, oglądając monodram pt. „Spór o zamek” wg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w wykonaniu krakowskiego aktora pana Andrzeja Jurczyńskiego. Monodram  jest niezwykłą  formą teatralną, stanowiącą wyzwanie jedyne w swoim rodzaju, równie trudne, co fascynujące – zarówno dla aktora,  jak i widza. Zatrzymanie na sobie wyłącznej uwagi publiczności udaje się tylko najlepszym – takim jak pan Andrzej Jurczyński, który jest aktorem doświadczonym i utalentowanym, o bogatym i zróżnicowanym gatunkowo dorobku  artystycznym. To właśnie dzięki mistrzowsko skonstruowanym przez niego postaciom poemat Mickiewicza nabiera życia, przenosząc widza w inny zakątek czasoprzestrzeni – w atmosferę zaściankowego Soplicowa, w czasy „Ostatniego zajazdu na Litwie”. Minimalistyczna scenografia, nieliczne rekwizyty, efekty akustyczne, oprawa muzyczna stanowią tło dla mistrzowskiej gry aktora. Pan Jurczyński doskonale czuje i rozumie swoich bohaterów, w których się wciela, jak i swoją młodą publiczność. Uczniowie w wyjątkowym skupieniu oglądali  popis aktorski. Byli zachwyceni grą i pełni podziwu dla umiejętności aktora. Występ nagrodzony gromkimi brawami był doskonalą ilustracją do omawianego na lekcjach sztandarowego dzieła literatury polskiej.
                                                                                                          Renata Cecuła